Válečné muzeum obce Česká Ves

Válečné muzeum obce Česká Ves
Adresa:
Jánského 69
79081 Česká Ves
Česko

14. května 2016 byla slavnostně otevřena válečná expozice v prvním patře bývalé národní školy. Stalo se tak za účasti vzácných hostů - kazašského velvyslance pana Abdykarimova, atašé Ruského konzulátu v Brně pana Indyčenka a také vnuček maršála Koněva, jehož jednotky I. ukrajinského frontu osvobodily kmenový tábor Stalag VIII F i VIII B v dnešním Polsku. Právě z tohoto tábora mířily na Jesenicko tisíce válečných zajatců ze všech koutů světa.

25. dubna 2022 bylo v České Vsi pro pozvané hosty slavnostně otevřeno kompletní Válečné muzeum. Toto muzeum se věnuje padlým Českovesanům z první světové války, válečným zajatcům z druhé světové války, ale i osudům vojáků z novodobých misí. Najdete zde také expozice věnované předválečnému československému opevnění, mobilizaci čs. armády v roce 1938 a leteckým událostem na Jesenicku.

Muzeum našlo zázemí v bývalé hasičské zbrojnici, jejíž základy byly položeny na přelomu let 1891/1892. Do ledna 2015 budova nepřetržitě sloužila hasičům. V roce 2021 jesenická firma Stavby Vape, s.r.o. provedla rozsáhlou rekonstrukci za 7,5 milionu korun.  

Odkaz na stránky: Válečné muzeum
Kontakty