Současnost

Současnost

Obec leží v severním podhůří pohoří Hrubý Jeseník (nejvyšší hora Praděd – 1492 m n. m.), v údolí řeky Bělé, v nadmořské výšce kolem 400 m. Jižní část obce přímo navazuje na okresní město Jeseník, severně je vzdálena od státní hranice s Polskem 13 km. Údolí je lemováno lesnatými kopci, které na severozápadní straně patří k výběžkům Rychlebských hor.

Obcí prochází státní silnice I. Třídy č. 44, která jižně navazuje na trasy od Brna, Olomouce i Prahy, severně pak na hraniční přechod do Polska (Mikulovice/Glucholazy) a východně směrem na Opavu a Ostravu. Rovněž vede obcí vedlejší železniční trať se zastávkou pro osobní vlaky. V sousedním Jeseníku je i zastávka rychlíková. Výhodná je i doprava autobusy, jak do blízkého okolí, tak i do vzdálených měst – Ostravy, Brna a Prahy. Zástavbu obce je situována podél řeky a silnice, takže je roztažena na délku téměř 4 km.

Obec je zřizovatelem dvou mateřských škol a Základní školy, které fungují jako příspěvkové organizaces právní subjektivitou. Ve školním roce 2004/2005 navštěvuje mateřské školy 81 dětí a v Základní školese vzdělává v 1. - 9. ročníku 261 žáků ve 11 třídách.V komlexu školy jsou i tělocvična, fit-centrum, sportovní hřiště s atletickou dráhoua rovněž vlastní kuchyně s jídelnou.

V současné době má obec 2542 obyvatel a 515 domů. Většina obyvatel žije v rodinných domcích, zbývající část v bytových domech. Téměř všichni obyvatelé se hlásí k české národnosti. Průměrný věk obyvatel je 34,5 roku. Náboženské vyznání není registrováno a místní římsko-katolický kostel je poměrně málo navštěvován. Podle zaměstnání je rozložení občanů následující:

  • Průmysl 31 %
  • Služby 17 %
  • Řemeslníci a podnikatelé 12 %
  • Zemědělství a lesnictví 6 %
  • Ostatní, včetně nezaměstnaných 34 %

Přímo v obci pracuje kolem 42 % obyvatel, ostatní dojíždí, většina do sousedního Jeseníku. Značná část pracuje v jednom z největších závodů regionu – Řetězárně, a. s. Česká Ves, do kterého naopak přijíždí i občané z okolních obcí.