Rodný dům Johana Schrotha

Českoveský rodák a pozdější zakladatel dietologické přírodní léčebny v Dolní Lipové se narodil 11. února 1798 do rodiny drobného zemědělce Melichara Schrotha. V sedmi letech přišel o otce a druhým sňatkem své matky se i s bratrem Florianem přestěhoval k otčímovi Ignáci Grögerovi do Dolní Lipové, kde se později věnoval zemědělství.

Získal si pověst nejen dobrého sedláka, ale také úspěšného léčitele domácích zvířat, především koní. Tuto praxi obohatil zkušenostmi z vojny, kde působil jako pomocník zvěrolékaře u kyrysníků. V roce 1817 mu koňské kopyto rozdrtilo nohu a své zranění si vyléčil tím, že si nohu na noc balil do vyždímaného prostěradla namočeného ve studené vodě a ovázaného ovčí houní.

Povzbuzen příznivým výsledkem, začal používat i další způsoby studených zábalů a úspěchy byly překvapující. Své poznatky začal ve 20. letech uplatňovat i při léčení lidí.

Nejprve začínal napravováním zlomenin za pomoci dlah, později přidal léčbu zábaly a zapářkou. Použití vlhkého tepla se tak stalo základem Schrothovy léčby. Následně přibyly dlouhodobé celkové zábaly a nakonec přísná dieta, spojená se střídáním pitných a suchých (nepitných) dnů.

5. května 1840 dostal povolení ke zřízení léčebny, kterou vedl až do své smrti 26. března 1856. V roce 1870 vybudovali vděční lázeňští hosté v parku před restaurací lázeňského domu pomník s následujícím nápisem:

“Ve vlhém teple se daří dřevu,

Plodům, vínu, také noze a tělu.”

 

U příležitosti připomenutí narození byla ke 100. výročí - tedy v roce 1898 - na rodném domě Johanna Schrotha v České Vsi umístěna kamenná pamětní tabule s následujícím věnováním:

"Rodný dům

přírodního lékaře

Johanna Schrotha

1798     -     1856"

 

Dům, kde se Johann Schroth narodil stojí částečně dodnes. Na začátku dvacátého století je tato usedlost známá pod názvem „Kláštěrní statek“. V pozdějších letech prošla budova několika úpravami. Někdy z let 1970-1980 pochází fotografie, na které je patrné, že je dům v žalostném stavu. Od roku 1948 na pozemku vznikla drůbežárna, kterou vlastnilo oblastní mlékárensko-drůbežářské družstvo. Byly vybudovány jednoduché boudy pro slepice. V 50. letech převzal chov Státní statek Žulová. Chov drůbeže zde byl ukončen v roce 1972 a správní budovu získalo Stavební družstvo Jeseník. Cca od roku 2002 zde sídlí firma Budexport Praha.

Rodný dům Johana Schrotha
Adresa:
Kpt. Jaroše 114
79081 Česká Ves
Česko